ДЕНЬ ПАМ'ЯТІ, АБО ШАНС НА ІСТОРИЧНЕ САМОСТВЕРДЖЕННЯ

11:02 9/5/2018
Дискусія щодо відзначення Дня Перемоги цього року очікувано розгорілась з новою силою. Що більш варте того, щоб залишитись в пам'яті - "велика перемога" чи "мільйони жертв тієї війни"? Ми запитали в кандидата історичних наук Петра Долганова, що він думає про нинішнє зміщення акцентів у шануванні цієї дати?

Перенесення святкування остаточно не відбулося. 9-те травня так і залишається Днем Перемоги. Проте, з ініціативи Українського інституту національної пам’яті було дещо змінено акценти комеморативних* практик. Впровадження 8-го травня – як Дня пам’яті та примирення – є спробою абстрагуватися від радянських та сучасних російських пам’яттєвих практик. Останні спрямовані на культивування радянського/ностальгічного наративу пам’яті, який вважається неприйнятним у сучасній Україні.

Тому це різновид «м’якої» декомунізації радянського міфу про «Велику вітчизняну війну».

Цими нововведенням українську політику пам’яті також намагаються синхронізувати із західноєвропейськими практиками комеморації. У більшості з них День перемоги відзначається 8-го травня. Для західноєвропейських політик пам’яті дуже вагомою є пам’ять про жертв. День пам’яті та примирення створює непогані перспективи для адаптації цього виміру комеморації до українських реалій.

В умовах «інформаційної війни» з Російською Федерацією таке нововведення дає шанс витворити власне поле для дискурсу про війну, в якому Україна матиме більші шанси на історичне самоствердженнята відділення від російських міфологем. На користь цього свідчить і впровадження червоного маку, як символу Дня пам’яті. Це відмежовує нас від символічно «приватизованих» Росією георгіївських стрічок.

Звісно, впровадження 8-го травня може мати і більш негативні наслідки – воно краще надається для сучасної української практики прирівнювання нацистського та радянського тоталітарних режимів. Таке прирівнювання вважаю не дуже правомірним та корисним ні в науковому, ні в політичному контекстах.

Однак, серед усіх політик ініційованих УІНП**, впровадження 8-го травня не таке вже й погане нововведення.

*комеморація - колективне відзначення/вшанування пам'яті.

**УІНП - Український інститут національної пам'яті

Сторінка Петра Долганова на Facebook.

RECOMMENDED