ДЕРЖАВА ЗНЯЛА З СЕБЕ ВАЖЛИВИЙ ОБОВ’ЯЗОК

20:00 8/6/2017
Хіба зможе Кабмін переглядати прожитковий мінімум так оперативно, як супермаркети здатні піднімати ціни?

Рішення Кабміну про дерегуляцію цін – крок на підтримку торгівельних монополій, що стомились очікувати справжніх прибутків. Іноземні інвестори, такі як структурована на Кіпрі мережа «АТБ», можуть зітхнути з полегшенням. Хочеться нагадати, що відома «справа рітейлерів» закінчилась фактично нічим. Тому боротися з їх діями державі буде складно.

Однак пересічні споживачі можуть постраждати від стрибків цін: при перших ознаках інфляції ціни на харчі одразу підуть вгору. До того ж це слабко узгоджується з положеннями ряду законів.

Згідно статті 48 Конституції, кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування.

Усуваючись від питання встановлення цін держава зняла з себе важливий обов’язок.

Згідно статті 12 Закону «Про ціни і ціноутворення», державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб’єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку. Безперечно, продовольчі товарів відповідають усім цим критеріям. Хоча законодавство і так було досить ліберальним: ціни мають включати і прибуток, і інвестиційну складову (Кабмін і так здійснював їх періодичний перегляд).

Прожитковий мінімум – це, передусім, вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування. Хіба зможе Кабмін переглядати прожитковий мінімум так оперативно, як супермаркети здатні піднімати ціни?

Безумовно, влада буде прикриватись тим, що експеримент з дерегуляції цін на харчі був успішним. Але це пояснюється позитивною динамікою зростання доходів та відносною фінансовою стабільністю у останні періоди. Мінімальна зарплата зросла з початку року, а її перегляд МВФ не допускатиме за будь-яку ціну.

RECOMMENDED