НАВІЩО НАМ СОЛІДАРНІСТЬ. ВІТАЛІЙ ДУДІН, #SOLIDARITY_IS

14:30 20/12/2017
Головна проблема України – це криза солідарності. Простіше переконати себе у тому, що тебе влаштовує твій рівень життя, аніж визнати свою безпорадність. Подолати цю безпомічність може лише об’єднання з іншими, хоча кожен може знайти безліч підстав, чому довіряти нікому не варто.

Солідарність – це передусім усвідомлення масами своїх спільних інтересів і готовність до дії. Якщо відійти до абстракції, то ми помітимо, що вона потрібна нам у повсякденному житті, якщо ми не обираємо шлях відлюдника. Це почуття допомагає долати внутрішні непорозуміння та спрямувати невдоволення його проти справжньої причини проблеми (бажання боса зекономити, бюрократизм). Солідарність можлива лише між рівними. Почуття єдності з владою, як правило, породжується конформізмом та зневірою у солідарності як такій. Солідарність треба відрізняти від удаваної єдності на кшталт націоналізму, адже він є формою нарцисизму: мало хто назве себе найкращим чи найвродливішим, зате може оголосити такою свою націю.

Справжня солідарність можлива на основі стійких ознак, як-от соціальний стан, а не на основі любові до окремих політиків.

Сучасна система соціальних і трудових прав, що призвела до виникнення середнього класу, виникла як наслідок солідарних дій у ХІХ столітті. Яскравий приклад солідарності, ближчий сучасному поколінню – рухи за громадянські права у 60-их роках на Заході, зокрема, у США, що відомі своїм індивідуалізмом. Тоді маси змусили переглянути межі свободи і тепер ми маємо демократичні ідеали, до яких можна апелювати.

Солідарність – це головний інструмент демократичних змін та запобіжник проти узурпації.

В інтересах правлячого класу – зменшити можливості для солідарності. Цьому слугує заміна охоплених профспілками робочих місць на індивідуальне підприємництво та зведення питання безпеки до індивідуального озброєння. Доступні блага неолібералізм перетворює на бонуси для обраних. Метою лівих є пробудити віру у пріоритет спільних інтересів. Підвищення зарплат чи обкладання податками багатих – це в інтересах майже кожного члена суспільства.

Лише солідарне суспільство є життєздатне. Тільки солідарність між народами може вирішити глобальні проблеми, як хвороби, війни та екокатастрофи.

RECOMMENDED