ВИРВАТИСЬ З МОРОКУ НЕВІГЛАСТВА

10:52 7/11/2017
Живучи у Барселоні, де змішалися люди всіх країн і культур, з ким би я не перетнувся, я не можу не задумуватись про те, як до невпізнаваності змінилося обличчя планети завдяки тій Революції.

Сюжетів, пов'язаних із Жовтневою революцією незліченні кількість. У її сторінчний ювілей я би виділив один: відчайдушну спробу вирвати людство з мороку жебрацтва, каторжної праці й невігластва. Якщо сучасна людина озирнеться назад, то помітить, що вся попередня історія людства була суцільним кошмаром.

Навіть сто років тому, якщо ми детально поглянемо на побут і культуру селянства Російської Імперії, перед нами вималюються без малого середньовічні картини. Чи отримали б наші діди, батьки, та й ми самі все, що маємо наразі - наші міста, освіту, доступ до культури тривалість життя - якби не Революція? Сумніваюся.

Мій персональний досвід каже про те ж саме. Всі мої предки були малограмотними селянами, приреченими на тяжку примітивні працю без шансів вийти за замкнене коло цих умов. Але внаслідок Революції вони стали міськими жителями, працівниками передових високотехнологічних підприємств, вчителями, архітекторами, отримали вищу освіту, набули мобільність у просторі й часі.

І, що найважливіше, стосується це не тільки нашої країни. Революція через тяжкі зусилля й випробування просунула вперед не лише країну, де їй, на жаль, судилося локалізувалися. Вона деколонізувала і підняла на ноги Третій світ. Та й трудящі Першого світу - чи мали б вони свій рівень життя, якби їх хазяї не були б змушені ділитися під страхом "червоної загрози"?

Живучи у Барселоні, де змішалися люди всіх країн і культур, з ким б я не перетнувся, я не можу не задумуватись про те, як до невпізнаваності змінилося обличчя планети завдяки тій Революції.

Але охопивши оком увесь той кошмар, куди знову вперто сповзає цей світ, я не можу не замислюватись над необхідністю революції. Якою вона мала б бути? Певна річ, іншою: в одну воду двічі не увійдеш. Можу сказати лиш те, що вона повинна мати новий універсальний проект, план, утопію, яку змогла би прийняти для себе людина у будь-якій точці земної кулі. У наш час ми як ніколи у одному човні.

Для оформлення матеріалу використана картина Константина Юона "Нова планета" (1921 р)

RECOMMENDED