ГРУЗИНСЬКИЙ СУД ВИМАГАЄ ВІД РОБІТНИКІВ МЕТРО СТРАЙКУВАТИ В "ПОЗАРОБОЧИЙ ЧАС"

11:56 31/5/2018
Суд Грузії постановив, що працівники метро повинні страйкувати “поза робочим часом”. Правозахисники назвали таку постанову “абсурдною“, а сам прецедент небезпечним для країни.

Після того, як грузинський суд постановив, що працівники метро можуть страйкувати лише поза робочим часом, активісти засудили це, за їх словами, незаконне рішення, яке створює небезпечний прецедент для прав працівників. У постанові від 21 травня Тбіліський міський суд оголосив, що “Спілці 2013” - об’єднанню працівників метро - заборонено проводити страйки “протягом робочого часу”. На думку суду, право на страйк є “фундаментальним”, але “не абсолютним”. Суддя Гіоргі Гогічашвілі заявив, що “параліч тбіліського метрополітену, найдешевшого та найшвидшого засобу пересування, яким користуються щоденно близько 400 тисяч пасажирів”, може спричинити “колапс дорожньої інфраструктури” та поставити під загрозу службу невідкладної медичної допомоги та пожежну службу. Представники спілки кажуть, що рішення суперечить самому визначенню страйку, який є відмовою працювати для того, щоб примусити працедавця піти на певні поступки.

“Рішення суду заборонити страйки “протягом робочого часу” є абсурдним,” - каже Ліна Гвініанідзе, адвокат “Спілки 2013”, і додає, що “це рішення проти базових трудових прав створює небезпечний прецедент для країни”.

Гвініанідзе каже, що мораторій може протривати “від кількох місяців до кількох років” через велику кількість судових справ у Тбіліському міському суді.

“Паралізована транспортна інфраструктура - це саме те, до чого має призвести страйк працівників у цьому секторі,” - каже Сопо Джапарідзе, голова незалежної профспілки “Мережа солідарності”. “Ці “позаробочі години на страйк” є порушенням права на страйк - найбільшої зброї, яку робітники мають в своєму розпорядженні”.

Раті Капанадзе, голова “Спілки 2013” каже, що спілка продовжить заплановані страйки, але ще точно не погоджено, коли вони повинні початися. “Ми будемо захищати наше право на страйк та зважувати наші можливості. Ми дотримувалися закону, та зараз вони роблять з працівників посміховисько й підривають наші найбільш базові права”, - каже він. Рішення, яке було прийнято 3 травня, заборонило спілці страйкувати цього місяця. “Спілка 2013” дотримується цього рішення, відмінивши заплановані страйки до червня.

Після мораторію 22 травня найбільша профспілка в країні, Грузинська конфедерація профспілок, виступила із заявою, що критикує цю постанову. Згідно з нею, трудовий кодекс Грузії передбачає, що право працівника на страйк може бути призупинене, коли “безпека життя та здоров’я людини” знаходяться під загрозою або коли процеси “технічно неможливо призупинити”.

Водії оголосили про свій намір страйкувати у червні - після того, як їх працедавець, Тбіліська транспортна компанія, відмовилася підвищувати їм зарплату. Водії кажуть, що в середньому їхній заробіток складає 1150 ларі ($465) щомісяця. Погодинна оплата праці становить 7 ларі (близько $3), яку вони вимагають підняти до 10 ларі ($4).

“Наші зарплати не підвищували з 2013”, - каже Капанадзе. “Ріст цін на комунальні послуги та їжу, не кажучи вже про інфляцію, означає, що наш рівень життя значно знизився. Ми просимо збільшення зарплати на 45%, щоб повернутися до рівня життя 2013 року”.

Капанадзе каже, що 60% працівників метро у Тбілісі помирають ще до того, як вони зможуть претендувати на пенсію. Небезпечні умови праці під землею, які часто спричиняють проблеми з зором та захворювання легень, призводять до того, що до 50 % своєї зарплатні водії віддають на медичне обслуговування.

30 квітня транспортна компанія, якою володіє Тбіліська міська рада, заявила, що не може “підняти зарплати певним групам”, оскільки це спричинить невдоволення серед інших працівників. Компанія також керує автобусною мережею у столиці. “У нашій компанії працюють 6,300 людей, і покращення їх умов праці є одним з наших пріоритетів,” - заявили вони 30 квітня.

Але правозахисники, які захищають інтереси водіїв метро кажуть, що це не може вважатися обґрунтуванням відмови та звинувачують Тбіліську транспортну компанію в спробі налаштувати працівників один проти одного. “Спілка 2013” не може представляти інтереси інших працівників, тому що вони ведуть переговори від імені водіїв і можуть нести відповідальність лише за них,” - стверджує Джапарідзе, активіст руху за права робітників.

Майор Тбілісі Каха Каладзе сказав, що він буде робити все задля того, щоб метро працювало. “Метрополітен продовжуватиме працювати. Ми зробимо все для досягнення цього,” - сказав Каладзе. “Страйк - це конституційне право, але їхнє неправильне ставлення до нього розчаровує”.

*Оригінальний текст опублікований тут

 

RECOMMENDED