НБУ НАПИСАВ НОВИЙ ЗАКОН ПРО ВАЛЮТУ: ЩО ЦЕ ОЗНАЧАТИМЕ ДЛЯ ГРОМАДЯН І БІЗНЕСУ

11:05 22/8/2017
Нацбанк України представив громадськості проект закону «Про валюту». Це рамковий законопроект, тобто, документ, що закладає загальні принципи майбутнього регулювання, а не визначає конкретні механізми. Конкретні правила будуть визначатися майбутніми рішеннями НБУ. В НБУ кажуть, що новий закон позбавить ринок від багатьох обмежень і скасує ряд непотрібних діючих документів.

Основний принцип, за яким працюватиме нове законодавство - свобода проведення валютних операцій за принципом "дозволено все, що прямо не заборонено". Це означає, що будь-які валютні операції між резидентами і нерезидентами в іноземній і національній валюті зможуть проводитися без обмежень.

В НБУ підготували презентацію про принципи роботи нового законодавства про валюту. Окремо відмітимо пункт 3, який стосується дозволу інвестувати за кордон у валюті і пункт 4, який скасовує ліцензії, які потрібно отримувати зараз навіть приватним особам, щоб інвестувати за кордон. Для юросіб також буде цікавим пункт про те, що підприємствам не загрожуватимуть санкції за порушення термінів розрахунків за експортними та імпортними операціями.
Українська гривня збереже функцію грошей, залишиться єдиним законним способом оплати товарів і послуг. Але згідно з новою концепцією, іноземну валюту можна буде використовувати для іноземних інвестицій, пов'язаних з ними операцій, банківських послуг і тощо. Ще одна концептуальна відмінність нового закону від чинних - процедури матимуть не дозвільний характер, а повідомлюваний -  на зразок розрахунку платіжного балансу. Наприклад, якщо зараз потрібно звертатися в НБУ за дозволом для валютних операцій, за новими правилами потрібно буде повідомляти регулятору, що операція відбулася.

Що стосується переказу коштів в іноземній валюті за кордон, новий проект не передбачає для цього обмежень. Згідно ст. 8 проекту, «транскордонний переказ коштів відбувається в національній та іноземній валюті без обмежень», але це потрібно декларувати. згідно ст. 9:

- Якщо валютні цінності (гривні, валюту, банківські метали) переводить фізособа в еквіваленті понад 10 000 євро, цей переклад потрібно вказувати в податковій декларації;
- Юрособи можуть переводити за кордон валютні цінності без обмежень суми, але з обов'язковим декларуванням в податкову службу.

Джерело: AIN.
 

RECOMMENDED