ПОЛЬЩА ВВЕЗЛА З ОРДЛО МАЙЖЕ 100 000 ТОНН ВУГІЛЛЯ

16:20 5/10/2017
Реальні обсяги поставок "сірого" вугілля з ОРДЛО в Польщу через Росію майже в 10 разів більше, ніж повідомлялося раніше.

Про це пише Depo.Донбас з посиланням на Liga.net. "Від початку поточного року до цієї країни було поставлено з Росії близько 94 000 тонн донбаського антрациту, свідчать дані РЗД і Федеральної митної служби. Це лише ті обсяги, які вдалося відстежити по залізничним накладним та митним деклараціям", - пише видання.

У матеріалі наголошується, що Польща - один з найбільших покупців палива, вивезеного з окупованих територій. У 2015 році в цю країну було поставлено близько 32 000 тон антрациту з Донбасу, в 2016-м - 34 000 тонн. Повідомляється, що аналіз даних РЗД, а також митних декларацій ФТС свідчить, що за січень-вересень обсяг поставок до Польщі вже перевищив 93 000 тонн. Це більш ніж 10% всього нелегального вивезення вугілля з Донбасу за цей період.

При цьому, за даними видання, левова частка вугілля поставляється російськими компаніями через залізничну станцію Брест-Малашевич (Білорусь - Польща). Незначні обсяги експортуються на адресу польських контрагентів через порти в Ростовській області. "Весь донбаський антрацит в Польщу офіційно поставляє "АТ РЖД Логистика", що належить Російській залізниці. У реальності ця компанія просто надає логістичні послуги. За всіма постачання вугілля контрактодержателя в деклараціях ФТС вказані російські компанії, які паралельно займаються вивезенням вугілля з окупованих територій. Ці структури і їх реальні власники - основні бенефіціари вугільної контрабанди ", - йдеться в матеріалі.

На основі наявних даних, виданню вдалося визначити 10 російських постачальників нелегального вугілля до Польщі. "Всі компанії створені відносно недавно і нічим, крім торгівлі з бойовиками на Донбасі і поставками на експорт, не займаються. Зокрема, найбільший експортер вугілля з окупованого Донбасу до Польщі - компанія "Вугільні технології", створена в травні 2014 року", - йдеться у повідомленні.

Зазначається, що впродовж дев'яти місяців 2017 років через цю компанію до Польщі пішло 45 700 тонн антрациту, в 2016 році - 6400 тонн. З початку 2017 року компанія вивезла на Росію з Донбасу 330 560 тонн вугілля.

Також в матеріалі зазначено, що експортерами вугілля до Польщі є: ТОВ "Південна енергетична компанія", "Торговий дім ПТО", ТОВ "Донугольтрейд", ТОВ "ЮгПромТрансРесурс", ТОВ ТД "АДМІРАЛ ЮГ", "Компанія Газ-Альянс", " надійний партнер у бізнесі "," Донстройпоставка ".

"Дані ФМС дозволяють говорити, що як мінімум сім польських компаній купували антрацит, чиїм відправником (або контрактодержателем) були фірми, які вивозять його з окупованих районів Луганської та Донецької областей", - йдеться в матеріалі. 

Нагадаємо, польські ЗМІ повідомляли, що антрацит з окупованого Донбасу завдяки російським документам напівлегально потрапляє до Польщі, а прибутки від його продажу потрапляють в тому числі до кишені ватажка "ЛНР" Ігоря Плотницького. Міністр енергетики Польщі Кшиштоф Тхужевський підтвердив ввезення до його країни антрациту з окупованих частин Донбасу: "Було ввезено 11 тисяч тонн вугілля, або ж стільки, скільки за добу споживає один енергетичний блок" - сказав Тхужевський. Повідомлення також прокоментував міністр енергетики України Ігор Насалик, що перебуває з візитом в Польщі: "Ми купуємо антрацит у США і африканських країн, а Польща – з наших окупованих територій" - сказав він і додав, що ситуація дуже прикра.

"Вугілля з окупованого Донбасу імпортується до Польщі за схемою з сертифікатами походження", - повідомляє польське видання Dziennik Gazeta Prawna. Експортом до Польщі антрациту з ОРДЛО займається фірма Doncoaltrade, яка зареєстрована у місті Катовіце. У польському державному реєстрі її головою й основним акціонером є Олександр Мельничук, який упродовж певного часу був "заступником міністра енергетики "ЛНР".

Акціонером фірми також був Роман Зюков - син колишнього першого заступника міністра енергетики та вугільної промисловості України Юрія Зюкова. "Мельничук висилає до Росії вугілля з шахт, які він контролює, і від осіб, які займаються копанками. Бандити-власники копанок продають антрацит по $22 за тону, тоді як його офіційна ціна на кордоні з Польщею становить $140.",- пише видання

У виданні зазначають, що важко оцінити, скільки вугілля таким чином потрапило і продовжує потрапляти до Польщі. Підрахунки ускладнює факт, що цю схему складно однозначно визнати контрабандною, оскільки заборона експорту з України стосується лише Криму. В свою чергу, схему потрапляння вугілля з Донбасу до ЄС виданню підтвердив голова Східної правозахисної групи Павло Лисянський, який колись був заступником директора двох шахт в Луганській області. За його словами, з кожної тонни вугілля, яке "ЛНР" продавала на територію, яка контролюється українською владою, до кишені Плотницького потрапляло 500 грн. Він вважає, що свою частку Плотницький має також і з антрациту, який експортується до Польщі.

VECTOR:media

RECOMMENDED