"ПОЖЕЖНИХ" І "САНСТАНЦІЮ" ДЛЯ БІЗНЕСУ МОЖУТЬ ЗАМІНИТИ "ЕКОЛОГАМИ"

15:58 7/6/2017
Законодавці хочуть перевіряти бізнес на рахунок "впливу на довкілля". Ідеться про доопрацьований комітетом Верховної Ради України з питань екологічної політики проект закону "Про оцінку впливу на довкілля" (№2009 а-д).

"Згідно з вимогами проекту провадження планової діяльності, яка потрапить під вимоги цього закону, можливе тільки після оцінки впливу на довкілля. Простіше кажучи: ви не можете працювати, як працювали (тобто виробляти й продавати продукцію), поки не буде виконана ця сама оцінка впливу на довкілля. А от висновок щодо оцінки впливу на довкілля видаватиметься уповноваженим органом, виходячи з "величини й масштабу впливу, характеру, інтенсивності й складності, ймовірності, тривалості частоти й невідворотності впливу". Тобто цим висновком визначатиметься допустимість або неприпустимість провадження планової діяльності, що прямо суперечить ст.41(?) Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності". При цьому ні самих гранично допустимих значень відповідних показників, ні методики їх вимірювання проект закону не встановлює. Інакше кажучи, законопроект описує лише, які параметри мають аналізуватися, а визначення гранично допустимих значень таких параметрів і порядок їх зміни залишає повністю на розсуд контролюючого органу: сам оцінюю, сам вирішую… ну, майже як пожежники у зовсім недавні часи. До вас давно не приходив пожежник, тому що сьогодні — це збитий льотчик. Але тримайтеся, на вас чекає щось новеньке: чиновники дозволятимуть або заборонятимуть роботу бізнесу, виходячи з ... його "впливу на довкілля", - пише "Дзеркало тижня".

Законопроект ще 5 квітня 2017 року, у зв'язку з низкою зауважень до проекту, озвучених народними депутатами України та представниками адміністрації президента, комітет з питань екологічної політики вирішив рекомендувати Верховній Раді ухвалити його за основу і доопрацювати до другого читання. Однак надалі комітет вирішив повторно розглянути проект і (незважаючи на наявність у ньому корупційних норм) уже 12 квітня рекомендував ухвалити цей проект у цілому як закон. 

"Раніше автори законопроекту заявляли, що прописати в законі чіткі й об'єктивні критерії ухвалення рішення про допустимість/неприпустимість впливу на довкілля неможливо. Крім того, на їхню думку, закріплення у проекті норм, згідно з якими уповноважений орган повинен належно обґрунтувати рішення про неприйнятність планованої діяльності, нівелює корупційну складову. Чому в таке обґрунтування важко повірити? Ми чудово знаємо, як наші уповноважені органи вміють писати відписки й усілякі відмови", - зазначає авторка матеріалу Людмила Симонова. 

Хто підпаде під дію цього закону в разі його ухвалення? Виглядає так, що малий бізнес нецікавий, до "великого" вони самі побояться підходити, а от середній — ласкаво просимо. Сюди входять, наприклад, фармацевти (медспирт, до речі, теж медпрепарат), виробництво лаків, фарб, пігментів, добрив, СТО, автозаправки, яхт-стоянки, готельні комплекси від 50 номерів, гольф-клуби від 3 га, харчова промисловість (наприклад, "молочка" від 3 т на добу підпадає під дію цього законопроекту), будівництво доріг, аграрії всіх видів і т.д.

RECOMMENDED