“И СУКУ ТВОЮ ЖИДОВСКУЮ СОЖЖЕМ!”. ЩО ВІДБУЛОСЬ НА ПЛАТФОРМІ ТЮ! В МАРІУПОЛІ?

12:58 14/2/2018
У 2018 році все частіше відбуваються провокації під час лекцій чи мирних громадянських акцій. Один з останніх випадків - зрив лекції про дискримінацію в кіноіндустрії, яку проводили в Маріуполі в культурному просторі Платформа ТЮ!. 11 лютого на захід увірвалися четверо, які представилися націоналістами, присутні на заході кажуть, що вони погрожували організаторам, а також висловлювали особисті претензії спікеру. Про те, чим займається ТЮ!, про погрози та про шлях до вільного та демократичного суспільства ми поговорили з лідеркою ТЮ! Діаною Берг та проект-менеджеркою Іриною Березневою.

- Розкажіть, будь ласка, про Платформу ТЮ!? Чим ви займаєтесь?

“ТЮ!” - це перша і єдина Арт-платформа у Маріуполі та області. Створена навесні 2016, ТЮ стала головним ініціатором культурного відродження Маріуполя: ми проводимо нестандартні проекти у сфері сучасного мистецтва й культури: арт-пікніки, публічні акції, концерти, вистави, арт-резиденції, вечірки, фестивалі, лекції, кінопокази та інші культурні та правозахисні події. На тлі військового конфлікту та радикального дискурсу саме ТЮ майже 2 роки зорганізовує в місті події з сучасного мистецтва та захисту прав людини а також креативні вуличні акції та перформанси. Осередком культурних перетворень нас роблять принципи та цінності, серед яких права та свободи людини є найголовнішими.

- Чи були подібні випадки зриву публічних заходів у вас на Платформі чи, можливо, вам відомі такі випадки на інших площадках?

Звичайно, ми вже стикалися з проявами агресії та мови ворожнечі. Рік тому будівлю ТЮ було розфарбовано гомофобними та нацистьськими написами. Потім невідомі прострелили одне з наших вікон, через деякий час - розбили інше вікно. Були випадки псування автівок засновників платформи. Про всі ці випадки ми повідомили в поліцію, оформили заяви, але винуватців досі не встановлено, бо нападники залишалися анонімними.

Щодо погроз у соцмережах та інтернеті - ми до цього вже звикли і вже не звертаємо уваги. Як і до того, що будь-яку вуличну акцію сприймаюсь, як гей-парад: від Монстрації до Маршу за права жінок.

Напередодні Фестивалю рівності, який проходив у Маріуполі минулої весни, майже всі члени команди отримували більш серйозні погрози у приватні повідомленя. Однак, ми ніколи не думали про відміну наших подій, й Фестиваль Рівності в ТЮ став єдиним в історії, де не відбулося інцидентів. Але відкритих прямих нападів чи зривів заходів до цього дня (неділя 11 лютого) не було. Шкода, що цей тренд, який панує в Києві, Львові, Запоріжжі та іншіх містах, не оминув і Маріуполь.

- Розкажіть, що відбулось під час лекції й чому, на вашу думку, це трапилось?

11.02.2018 у Арт-платформі ТЮ! проходила публічна лекція Всеволода Жейко на тему “Об’єктивізації у кінематографі”. Буквально на самому початку (на 3-му слайді) до приміщення дуже впевнено і жваво увійшли 4 молодих людей спортивної статури. Один з них одразу надів на себе медичну маску. Назвалися націоналістами.  Далі вони почали дуже різко і агресивно звертатися до лектора: викрикувати погрози фізичної розправи (з описом деталей) і претензії. Всі ці меседжі були з використанням дуже жорстокої не нормативної лексики.

Фото нападників з Facebook сторінки ТЮ!
 

З їхніх слів можна було розібрати, що претензія їх грунтується на підставі посту Всеволода у ФБ. Команда ТЮ та частина відвідувачів намагалися не пустити вказаних молодиків до зали. На вмовляння та заклики до перемовин реакції не було. Погрози продовжували сипатися без зупину. Один із названих націоналістів пройшов таки всередену й зробив характерне для нацистів вітання. Після цього вони пообіцяли дочекатися лектора по закінченню івенту щоб здійснити погрози. І почали виходити. Вже майже біля дверей один з них вигукунв слова які досі стоять мені у вухаха, і з якими я не можу примиритися. Навіть на фоні всього почутого, остання погроза наймерзенніша. Цитую: “И суку твою жидовскую сожжем!”. Далі ми викликали поліцію.

-Чи відчуваєте ви та ваші колеги страх щодо майбутніх виступів та самоцензуру (в тій чи іншій формі) щодо тем чи спікерів, яких можна запрошувати?

Ні не відчуваємо. Ми досі впевнені що живемо у правовому та демократичному суспільстві. Де права людини і свобода волі будуть найціннішими. І готові докласти до цього зусиль. Впевнені, що вся команда ТЮ! розділяє ті самі цінності та прагнення. Більше того - ми завжди виступали проти цензури, особливо в такому форматі.

Ми впевнені, що ніякі погрози та критика, зокрема з боку праворадикалів, не може завадити проведенню культурного заходу, поки це фізично можливо та не є небезпечним для відвідувачів.

Ми й досі готові проводити в себе презентацію книжок, календарів та виставок, що були скасовані минулого року в інших містах. До речі, виставка Давида Чічкана в ТЮ! відбудеться вже цієї весни.

- Які висновки ви зробили для себе після того, що трапилось?

Висновок один: наразі нашому суспільству не вистачає толерантності та навичок критичного мислення. І на рівні держави аж надто мало уваги приділяється праврадикальному руху. Особисто для нас, у ХХІ сторіччі вільне та радісне зігування - це жахливий показник. А остання погроза - просто поза межами розуміння сучасної людини.

Але на тлі цього ми чітко розуміємо важливість та необхідність нашої роботи. Шлях до вільного та демократичного суспільства не буде легким. Але він того вартий.

 

VECTOR:media

RECOMMENDED