КВАЗІМОЛЕБЕН ПРОТИ КВАЗІПОРЯДКУ

12:25 20/2/2018
18 лютого молоді художники й художниці вийшли на акцію -“Молебен 2018”. Під стінами Володимирського собору вони просили захисту в тих, хто видається їм символічно найсильнішими в сучасній Україні - Шевченка, Франка, Драгоманова й Лесі Українки. Учасники кажуть, що це була акція-саморефлексія, акція-критика й акція-відчай водночас. За що вони "молились" й від кого просили захисту? Розповідає організаторка художниця Альона Мамай.

- Розкажіть про вашу акцію. До чого ви намагаєтесь привернути увагу? Чому місцем проведення ви обрали саме Володимирський собор?
За останній рік в Україні й у Києві зокрема праворадикальні організації все частіше нападають як на мирні мітинги, так і на художні виставки - від погрому ультраправими виставки Давида Чічкана до зриву студентського Гендерного клубу в НПУ ім. Драгоманова й спроби зриву акції 19 січня. “Традиція і порядок”, “С14”, “Свобода” - їхніх учасників бачили в числі тих, хто нападав на організаторів і організаторок акцій, дискусій, але жоден із цих людей до сих пір не покараний.

Фото з виставки Дивида Чічкана
- Чим зумовлена саме така форма мистецького жесту - квазімолебен?
Ця молитва - іронічна, вона направлена навіть не на Лесю Українку чи Івана Франка, які нас точно не почують, а винятково на “простих смертних”. Я повторюю одні й ті самі фрази - “грішна праворадикальна напасть”, “о врятуйте же нашу культуру”, і це одночасно і молитва, і кричалка. По-суті, це є жестом відчаю, оскільки немає, до кого звернутись по допомогу - ні поліція, ні адміністрація (наприклад, вишів) не врятують від переслідувань, коли людина починає заважати владі правих (чи владі й правим водночас?). Залишається лише молитись. Але, кому..?

- Ви вийшли на акцію з лозунгом “За все хороше, проти всього лихого”. Такий лозунг здається вам найбільш безпечним чи найбільш містким? Взагалі, ви критикували на акції церкву та релігію?
Сам банер придумав колектив “Швеми”. Їхня думка: “Лозунг підсилює настрій самої акції, яка є дуже іронічною: образи "великих" письменни_ць , молебен - ніби натякають (або говорять напряму?) про складність, зокрема для лівих, хоч якось вплинути на правий поворот в Україні. Хоча акція не зчитується як чисто ліва. Як окремий об'єкт, банер може бути використаний в різних ситуаціях. В принципі, більшість заходів політичного характеру зараз мають такий от загальний і розмитий сенс, тому фраза універсальна, а конкретна акція обумовлює її значення". За моїми спостереженнями, цю фразу часто використовують, коли намагаються звинуватити “лівих” у відсутності чітко сформульованої повістки, тому тут “за все хороше, проти всього лихого” - навіть самоіронічне. Тут підважується сама можливість сказати без ризику бути побитим/ою.
Ми “говоримо” біля Володимирського собору, куди адміністрація НПУ ім. Драгоманова щорічно відправляє студентство на молебен замість пар. У моїй молитві є фраза “О Михайле, захисти нас, та всебічно, без всіляких релігійних і духовних домішок”.

Тому можу сказати, що “Молебен 2018” - це критика як ультраправого насилля, так і потурання правим усередині світських і релігійних владних інституцій - цих стовпів, на яких тримаються облюблені правими міфічні “українські традиційні цінності”.

- Чому ви вважаєте Драгоманова, Шевченка, Українку та Франка діячами з соціалістичними поглядами? Соціалістичні - значить “прогресивні” чи “гуманні”? Ви вважаєте, що вони б вас підтримали на акції?
Звичайно, не можна стверджувати, що вони є “лівими” однозначно. Щодо Драгоманова, то тут все просто - він називав себе “громадівцем”, що для нього було як синонім “соціаліста” чи-то “комуніста”. В своїй передмові до журналу “Громада” він, наприклад, неодноразово називає європейських соціалістів “громадівцями”; в тій самій роботі він зводить громадівство до формули суспільного устрою, де нема панів та начальства. Леся Українка в свою чергу була засновницею й лідеркою соціал-демократичної групи. Франко з Шевченком - фігури дещо більш контроверсійні. Перший співпрацював з Драгомановим і розбирався в лівих рухах; в своїй статті “Що таке поступ” (тобто, прогрес), де він описує їх теоретичні засади, він хоч і не декларує себе як прихильник якоїсь конкретної з описаних течій, але вважає роздуми в тому напрямку правильними. Він також писав атеїстичні поеми (Ex nihilo), критикував греко-католицьку церкву за консервативність в соціальному питанні, його вірш “Патріот” добре ілюструє наше сьогодення. Шевченко звичайно ж був антифеодальним поетом. Аж настільки, що галицькі українофіли боялись читати його вірші “холопам”.- Чи почувались ви та учасники “молебну” безпечно?
На одну з учасниць молебну наїхала дорога автівка, яка виїздила з території церкви (виявляється, там можна зручно паркуватись). Під час акції, попри те, що ми повідомляли КМДА про проведення події, хору заважав представник СБУ й охоронець, який наполягав на погодженні подібних заходів із батюшками. Загалом, ми з учасниками й учасницями акції планували її понад місяць, щоб максимально убезпечити себе від побиття й мати можливість швидко покинути територію собору. Кожну хвилину я була готова до приходу ультраправих, мінімум, з перцевими балончиками.

 

VECTOR:media

RECOMMENDED