НІ ХУТРА, НІ ШКІРИ, НІ ПУХУ, НІ ШЕРСТІ

13:27 3/12/2018
Зима почалась, морози наздогнали, носи червоніють. Сподіваємось, всі вже встигли утеплитись і перейшли на зимові куртки/шапки/рукавиці. До речі, ви носите хутряний одяг? Чи взуття з натуральної шкіри? Ми поговорили з активісткою екологічної ініціативи «Екологічна Платформа» Оксаною. Вона не носить ні хутра, ні шкіри, ні пуху, ні шерсті, пропагує етичне споживання та виступає проти хутряної промисловості.

Ти не носиш хутра? Розкажи чому і в який момент ти виріши_ла не носити виробів з шкіри тварин?

Не ношу. Ні хутра, ні шкіри, ні пуху, ні шерсті. Не можу навіть згадати, щоб колись свідомо купувала такі вироби – все-таки це зазвичай дуже дорого, та і насправді ніколи не хотілось. Що смішно (умовно смішно), я не схвалювала вбивство тварин заради одягу навіть тоді, коли вживала м’ясо, так ніби вбивство тварин заради їжі - це менш жорстоко. Звісно, при таких розпливчатих поглядах етичне споживання не було для мене аж таким принциповим, тому я інколи робила якусь покупку, і аж потім згадувала, що я такого ніби й не схвалюю.

На рахунок шкіри і хутра якогось окремого моменту не було, для мене відмова від продуктів експлуатації і вбивства тварин була довгим загальним процесом. Багато речей про тваринництво дізналась від друзів веганів, багато що вивчала сама. Потім ще подивилась «Землян»... Які можуть бути шкіряні черевики після всього, що я побачила?

Невже в синтетичних матеріалах може бути так само тепло як і я хутрі?

Звісно! Нас намагаються переконати, що нічого теплішого за хутро не існує, але чомусь я ніколи не бачила туристичного чи спортивного одягу для арктичних зим, зшитого з хутра =) Такий одяг виготовляється здебільшого з синтетичних і рослинних матеріалів, а це таки показник. Навіть пух і шерсть, відомі своїми вражаючими теплозберігаючими властивостями, з часом поступились синтетичним наповнювачам – вони і тепло зберігають не гірше, і більш зносостійкі, і значно простіші в догляді.

З твого досвіду чи досвіду твоїх друзів: скільки коштує перейти з хутряних матеріалів і шкіри на замінники, синтетику, еко-шкіру?

Це суцільна вигода, замінники зазвичай значно дешевші, ніж речі тваринного походження. Я мала багато можливостей за цим всім поспостерігати, коли мала відношення до виготовлення і продажу одягу - після цього досвіду я взагалі не розумію, навіщо використовувати хутро, чи шерсть, чи пух. Інколи ціна на майже ідентичний одяг чи аксесуари відрізняється в 5-10 разів на користь замінника, при тому що характеристики не сильно відрізняються.

Як думаєш, чому люди продовжують носити і любити хутро?

Можливо, тому що люди багато чого не знають, або тому що їм багато брешуть. Виробники хутра з усіх сил стараються переконати покупців, що матеріали тваринного походження – це більш здорово, краще для довкілля, більш довговічно. Вони постійно замовляють статті й сюжети у ЗМІ, де жодна з цих тез ніколи не закріплена жодним дослідженням. Але, на жаль, на багатьох людей це діє дуже сильно.

Нещодавно мені сказали, що я «так собі еколог», і CE Delft також “так собі” (це нідерландський дослідний центр, який розробляє програмне забезпечення для галузі екологічної експертизи). Якось вони опублікували свої розрахунки, згідно з якими виробництво 1кг хутра наносить довкіллю в 28 разів більше шкоди, ніж виготовлення 1кг замінника з поліестеру. Я використала ці дані в одній доповіді, і на це мені сказали, що я «так собі». Аж тоді я зрозуміла, наскільки хутряна індустрія вправно бреше, і наскільки сильно це впливає на деяких людей - їм навіть екологічна експертиза не авторитет.

Можеш назвати декілька моментів про хутряну промисловість, які має знати кож_на?

На потреби цієї промисловості дійсно вбивають тварин. Здається, дехто думає що це якісь несправжні тварини, або що їх вбивають ненасправді. Але це справжні норки, лисиці, коти, собаки, тюлені. Їх справді вбивають. Їм дійсно було страшно і самотньо в клітці, їм дійсно було боляче, і вони дійсно не хотіли вмирати. Це дуже просто, але часто люди ніби стараються цього не чути й не бачити.

А ще, всупереч поширеному міфу, тварини на потреби промисловостей не самі розмножились. Їх інтенсивно штучно плодять, і від зникнення хутряної індустрії вулиці не наповняться «тисячами голодних норок і лисиць, які жили собі на фермі ситі й задоволені, а тепер їм немає куди діватись і нема що їсти». Проблема їх чисельності вирішиться просто тим, що їх перестануть інтенсивно штучно плодити.

Яка реакція в людей на антихутряні ініціативи? З твого досвіду.

Зазвичай залежить від формату. Петиції – це завжди загальний захват, хоч у випадку України це, на жаль, не дієво. Різноманітні дослідження, поширення альтернатив, тематичне мистецтво – це  люди теж зазвичай сприймають позитивно. Але якщо це вулична акція – негативних реакцій буває дуже багато. Люди просто говорять якусь гидоту й поспішають геть. Або сиплять звинуваченнями, що ти займаєшся чимось не тим, не найважливішим, витрачаєш свої ресурси не так, як їм би того хотілось... Інколи на активістів намагаються кинутись з кулаками, чи знищити їхні плакати. І це при тому, що саме антихутряні ініціативи отримують чи не найбільше схвалення населення, якщо порівнювати з усіма іншими галузями зоозахисту.

Але ситуація сильно змінюється, коли є якісь конкретні ситуації. Наприклад зараз, коли зайшла мова про відкриття в Україні ще двох гігантських хутряних ферм. Тепер, коли люди розуміють, що всі ці токсини, про які ми постійно говорили, будуть в їхніх водоймах, що всі ці тварини будуть вмирати не десь далеко і невидимо, а тут, поруч – тепер люди сприймають антихутряні ініціативи значно краще. В середині жовтня “Екологічна Платформа” проводила антихутряний марш, і позитивних реакцій було значно більше ніж негативних: люди приєднувались до колони, підходили поговорити, познайомитись, сфотографуватись з плакатами. Нещодавно друзі з “Платформи” їздили в Бродівський район, де якраз хочуть звести ці ферми - місцеві жителі налаштовані на спілкування та співпрацю, і це дивовижно! Бо з нашого досвіду часто саме місцеві підтримують зведення таких об’єктів, бо їм обіцяють робочі місця. Але цього разу вийшло інакше.

Це додає віри в те, що ми все робимо правильно, і що світ без жорстокості – не вигадка. Це цілком реально, і можливо чекати залишилось не так й довго.

 

VECTOR:media

RECOMMENDED