"ОБІЙДЕМОСЬ БЕЗ ДРУЖИННИКІВ": ЧОМУ КИЯНИ ВИЙДУТЬ НА ПРОТЕСТ?

14:32 3/2/2018
Останні декілька днів в українському суспільстві пожвавлено дискутують щодо “Національних Дружин” - громадської організації, яка обіцяє навести на вулицях міст “Українький Порядок”. Частина киян вважає, що подібні силові формування є радше небезпечними, ніж потрібними й ефективними. Й саме тому вони вирішили пройтись вулицями Києва своїм альтернативним маршем протесту. Ми запитали одну з організаторок акції (лінк на подію знайдете в кінці тексту) - архітекторку, художницю та активістку Марію Полтораченко - щодо того, чому присвячена їх акція.

- Розкажіть, хто й чому вирішив провести акцію “Обійдемось без Дружинників”?
Ідею мені підкинув художник Володимир Кузнєцов, автор скандально відомої картини “Коліївщина: Страшний Суд”. Це була реакція на проведений марш “Національних Дружин” на Хрещатику 28 січня. Недовго думаючи я цю ідею підтримала, потім до нас долучились активісти Клавдія Куницька та Олег Андрос.

Картина “Коліївщина: Страшний Суд”

- В чому ви бачите проблемність існування НД? Що саме лякає й кого лякає?
Нас напружує наявність контролюючих дружин чи подібних їм парамілітарних структур. Також не подобається часте згадування в їхній риториці слова “Порядок”, що каже про можливість встановлення військової диктатури. Військове мислення, підпорядкування лідерам та ієрархіям важливі на території армій. Але в Києві ми не ходимо строєм. Ми підтримуємо розмаїття поглядів та переконань і вважаємо, що люди самі можуть вирішувати свої проблеми без допомоги агресивних молодиків в масках. Наш порядок - всебічна освіта та багатоманітність.

- В чому проблема “гібридних патрулів”?

Незрозуміла їх справжня мета, керівники та джерела фінансування. Ці “гібридні патрулі” дуже схожі на “зелених чоловічків”.

- "Національні Дружини" апелюють до своєї ефективності. Чи є в неї зворотня сторона?
Так. Ефективність перевіряється часом, поки що це серія штучних показових акцій задля надбання популярності та прийняття серед населення. Зворотня сторона вже дуже очевидна: закриті обличчя, застосування психологічного тиску та незаконної фізичної сили (наприклад, декілька зруйнованих задля зйомок наливайок у Солом’янському районі Києва).

- Чому ви лише зараз звернули увагу на неоднозначну ситуацію з існуванням активістів, які беруть на себе завдання навести порядок, розчистити вулиці від сепаратистів чи “антисоціальних елементів”? Деякі організації досить давно діють поза правовим полем, але проти них акції не проводять.
Нас занепокоїла активна пропаганда у медіа-просторі.

Раніше пощастило не стикатися з праворадикальними групами, але їх фізичне розповсюдження майже у кожному районі складно не помітити.


- "Національні Дружини" кажуть про винятковість своїх повноважень та функцій саме зважаючи на воєнний конфлікт та можливість вторгнення в Україну іноземних військ. Як вважаєте, чи вимагає воєнний конфлікт особливих заходів і як при цьому залишатись в рамках демократичності та дотримання прав і свобод людини?

У нас уже 4 роки воєнний конфлікт, і якось ми справлялися без НД на непідконтрольній нападникам території. Чому саме зараз вони вирішили допомагати - навіть не спитавши, чи це потрібно людям взагалі?

- В чому, на вашу думку, проблемність гасел НД про “Український порядок” чи “Велику Україну”?

Сама фраза “Велика Україна” аж надто асоціюється з дивізією СС "Велика Німеччина", а, як відомо, нацистів не стільки цікавило піклування про народ, як прихід до влади.     

- Чи помічаєте ви якісь небезпечні тенденції в Україні? Якщо так, то які? З чим їх можна пов’язати?
Власне, поширення парамілітарних угрупувань найбільше насторожує, бо це ще більше наганяє депресію та тривогу, які й так існують серед населення. Людям і так нелегко живеться. А нам це непотрібно! Здорове суспільство потребує позитивного настрою та посмішок.
- Чи є якісь побоювання перед акцією? Які?
Так, є серед можливих учасників побоювання, що їх будуть атакувати праворадикально налаштовані люди, як це сталося 19 січня, під час акції пам'яті правозахисників Маркелова і Бабурової.

***

Лінк на Facebook подію, як і обіцяли.

VECTOR:media

RECOMMENDED