ПЕРЕЙМЕНУВАТИ МАКЕДОНІЮ: КОМУ Й НАВІЩО?

23:05 12/2/2018
Назва "Македонія" вже 25 років викликає суперечки між Македонією та Грецією. Греки вважають, що "колишня югославська республіка" не має права на назву, пов'язану зі славетною грецькою історією. В той же час назва республіки перешкоджає вступу країни до ЄС і НАТО, чого прагне влада "колишньої югославської республіки". Робоча група, що зосередила зусилля над проблемами перейменування працює вже з початку лютого 2018 р., тож ця тема ще дасть про себе знати найближчим часом. А от про те, як виглядає ситуація зсередини країни можна дізнатись вже зараз. VECTOR:media поговорили з македонським активістом Ґорґі Пулєвскі про те, чиї інтереси лобіюють прибічники перейменування й чи принесе це реальну користь громадянам.

Початок “македонського питання” лежить у площині національної ідентичності, коли на території Балкан почали виникати національні держави. Цей процес розпочався не сам собою, а в результаті прагнень балканської влади розширити свої території за рахунок створення історичного наративу.

Сьогодні існує цілих три Македонії - власне Республіка Македонія, також Македонія як область в Греції і ще одна Македонія - частка території Болгарії. Коли ми (громадяни Республіки Македонія, - ред.) оголосили незалежність у 1991 році, Греція одразу ж виступила з заявою, що ми - нелегітимні нащадки античних македонців, і якщо ми називаємо себе македонцями, то зазіхаємо на частину території Греції. А як таке собі “покарання” Греція наклала на Македонію ембарго. В 1995 році ми змінили прапор і назву на “Колишня югославська Республіка Македонія”, щоб мати змогу вступити в ООН.

Не думаю, що македонський уряд дійсно хоче вирішити питання назви, це скоріше нав’язана США ініціатива, оскільки Штати хочуть зменшити вплив Росії в регіоні. В Македонії багато підприємств й інвестицій з Росії, ведуться постійні переговори про співпрацю.

Прем’єр-міністр Зоран Заєв виступає в поточних переговорах з Грецією досить опортуністично. Він перейменував аеропорт і автомобільні шляхи, оскільки вони були названі на честь Александра Великого та його батька, Філіпа ІІ. Заєв зробив це як знак поліпшення стосунків з Грецією. Він заявив, що навіть готовий до назви з новим географічним визначенням: “Північна Македонія”, “Верхня Македонія”...

Як на мене, нинішня суперечка не має жодного сенсу. Я не думаю, що це вирішить проблеми людей. Македонія надто важко переживала економічне фіаско 90-х та ембарго Греції. Ця ізоляція призвела до “шизофренічного націоналізму”. До того ж ця дискусія лише поглиблює розрив між робочим класом Греції та Македонії.

Поточна політична ситуація виглядає як двогострий меч. З одного боку ми маємо прийняти нав’язані ззовні ім’я та ідентичність. З іншого боку ми маємо це зробити, щоб забезпечити виживання самої держави. Македонці сприймають провал перемовин щодо вступу до НАТО як державний колапс. Вони також бачать загрозу в рухах, що ставлять за мету створення Великої Албанії та Великої Болгарії. Через це багато людей сприймає НАТО як гаранта виживання Македонії.

Вимоги Греції звучать з позиції сили, яка претендує на тісніший зв’язок з античним минулим.

Те, що зараз відбувається, вкрай небезпечно. Не так важливо, якою буде нова назва - македонці будуть і надалі називати себе македонцями, а греки продовжуватимуть називати нас “скоп’янами”. Небезпека цих нав’язаних переговорів полягає у посиленні націоналістів, які лише підливають масло в багаття. Ми бачимо ріст нових правих партій в Греції, де все це проявляється у “Святій Трійці” - поєднанні клерикальних, комерційних і фашистських тенденцій.

Нинішній конфлікт насправді може сприяти тіснішій співпраці македонських і грецьких лівих. Наприклад, в Македонії уряд збирається відкривати 14 шахт із видобування золота й срібла. А на півострові Халкідікі робітники золотих шахт вже майже 10 років борються за свої права. Тож ми можемо взяти щось з грецького досвіду. Ми також можемо розширити співпрацю між грецькою і македонською лівицею у протидії націоналізму.

Якщо говорити про позицію македонських лівих, то партія “Левица” заявляє, що “не підтримує вступ до НАТО, незалежно від того чи зміниться назва країни, чи ні”. Стосовно переговорів вони стверджують, що “зміна назви нав’язує людям рабську ментальність і країну без майбутнього”, а також що “уряд, який здійснює ці переговори, працює проти інтересів людей як зараз, так і в перспективі”.

Ґорґі Пулєвскі - македонський активіст, журналіст.

 

VECTOR:media

RECOMMENDED