РОЗУМНІ, ЕМАНСИПОВАНІ, З ПРИВІЛЕЯМИ. ДУМКИ ПРО 50% ГЕНДЕРНУ КВОТУ

13:32 6/9/2018
Сьогодні жінки з різних областей України прийшли до Верховної Ради з вимогою включити до нового виборчого законодавства 50-відсоткову гендерну квоту. Вимога сильна й радикальна, - подумали ми в редакції VECTOR:media. Але чи дійсно квотування - це принцип, який змінить все та чиїми будуть голоси “жіночої квоти”? Ми запитали в декількох жінок про те, чи квоти - це по фемінізму й чи допоможе простим українкам така політична практика?

Оксана Осмоловська, поетка, журналістка

Судячи з іноземного досвіду гендерного квотування, цей підхід має працювати. Я неодноразово стикалася з проявами "скляної стелі" і такий самий досвід був у багатьох моїх знайомих.  Підозрюю, що система залучення парламентарів мало чим відрізняється від інших систем працевлаштування. Жінок, наприклад, можуть ставити в кінець списку політичних партій не тому, що вони недостатньо цінні, а за статевою ознакою.

Ще хотілося б сказати, що існує поширений міф, що жінки "не хочуть" робити кар’єру та йти в політику, а натомість хочуть народжувати дітей і займатися хатнім побутом. Такий спосіб життя часто нав’язують жінкам і змушують їх почуватися винними в разі протилежної системи цінностей. Таких жінок багато, і саме вони є цільовою аудиторією квотового підходу. Якщо вони побачать, що їм створюють спеціальні умови входу в парламент, - це може додати їм мотивації щодо подальших дій.

Альона Ляшева, соціологиня

Ідея гендерних квот загалом є прогресивною та емансипативною, принаймні на символічному рівні. Через цю ідею участь жінок в політиці, а значить і в публічному житті, нормалізується в суспільстві. Але, як зазвичай, є декілька “але”. Цих квот просто недостатньо. Лише останні новини про порушення прав працівниць в компанії, якою керує жінка — яскраве свідчення цього. Мова йде про бренд одягу BEVZA. Якщо інтереси фінансово-індустріальних груп у ВР представлятимуть більше жінок, то навряд це якісно змінить режим в країні.

Тому квоти — це непоганий початок у боротьбі за гендерну рівність, але цього просто недостатньо, бо емансипація жінок, що пригноблені не лише, як жінки, а як і працівниці чи хатні робітниці чи як ромки, можлива лише при докорінній зміні суспільного ладу.

Марина Усманова, феміністка, активістка БО “Інша”

Работают ли гендерные квоты как способ продвижения прав женщин - вопрос неоднозначный. С одной стороны, это действительно способ дать женщинам больше шансов участвовать в принятии решений, влияющих на жизнь всего общества. Например, достаточно странно выглядит ситуация, когда вопросы о доступности абортов, механизмах уплаты алиментов или размере пособия одиноким матерям решает парламент, на 89% состоящий из мужчин.

С другой стороны, далеко не все женщины смогут быть представлены в парламенте, так же как сейчас туда могут попасть далеко не все мужчины. Я думаю, что это, скорее всего, будут только женщины с очевидными привилегиями... Есть немало примеров того, как женщины попав во власть, проводят крайне консервативную, и, в том числе, антиженскую политику. Например, требуют запрета абортов, снижают соцвыплаты, в том числе женщинам, матерям и т.д. Женский гендер людей при власти совсем не гарантирует их прогрессивных феминистических взглядов.

Фотографії зі сторінки заходу на Facebook

 

 

 

VECTOR:media

RECOMMENDED