СПРОБА СТВОРИТИ ПРОФСПІЛКУ В КИТАЇ ЗІТКНУЛАСЬ З ЖОРСТОКИМИ РЕПРЕСІЯМИ

14:19 2/10/2018
"У ваших очах ми наче просто крихітні комашки, що чекають, коли їх врешті розчавлять”. Зухвальство в Китаї - це створити справжню незалежну профспілку. Як працівники фабрики Jasic в Шеньчжені борються за свої законні права?

Група робітників у виробничому центрі Китаю в Шеньчжені цього літа спробувала зробити щось вкрай незвичне - вони намагалися створити профспілку, дотримуючись законодавчо закріпленої процедури.

Величезну підтримку цьому виявили і студенти університетів. Але їх роботодавець разом з китайським урядом, вдаючись до звільнень з роботи, затримань, постійних стежень та погроз тюремного ув’язнення, розправилися як зі студентами, так і з робітниками.

 

Група підтримки працівників Jasic Technology Co., Ltd. Фото: Chabor Labour Bulletin

 

Працівники на виробництві зварювального обладнання Shenzhen Jasic Technology розпочали процес створення профспілки у травні. Серед їх найбільших скарг - необгрунтовані штрафи та невиплата компанією коштів у державні фонди, які допомагають працівникам виплачувати оренду або купувати житло.

Намагаючись створити профспілку, працівники дотримувалися законної процедури, включно з запитом та отриманням дозволу у профспілках вищого рівня, які входять до контрольованої урядом Китаю Всекитайської федерації профспілок (All-China Federation of Trade Unions) - єдиних уповноважених профспілок у Китаї.

У відповідь на збільшення кількості трудових спорів, починаючи з середини 2000-х Всекитайська федерація профспілок створила більше робочих місць зусиллями “знизу”, особливо у фірмах з іноземними інвестиціями. Проте ці профспілки сумно відомі тим, що їх робота полягає в організації розважальних заходів та постачанні невеликих подарунків на свята, - замість того, щоб дійсно репрезентувати інтереси працівників.

Більш того, багато компаній досі не мають профспілок, включно з Jasic, яка є в списку компаній на фондовій біржі Шеньчженя. На фабриці Jasic працюють 1000 людей.

 

«Для вас ми - крихітні комашки»

 

У липні, після того, як працівники зібрали підписи, необхідні для створення профспілки, профспілкова федерація на рівні округів разом з компанією засудили їх спробу як незаконну. Компанія швидко створила свою профспілку, щоб запобігти аналогічній спробі працівників.

Jasic змінила службові обов’язки тих працівників, які підтримували створення профспілки і звільнила шістьох найбільш активних. 20 липня звільнені працівники спробували повернутися до роботи, але їх побили та доставили до поліцейського відділку. Двадцять інших працівників та тих, хто їх підтримував, пішли протестувати до відділку і також були заарештовані.

 

Люди тримають банери на акції на підтримку працівників фабрики Jasic Technology біля поліцейського відділку Яньцілінь в районі Піньшань, Шеньчжень, провінція Гуандун, Китай. 6 серпня 2018. Фото: Reuters/Sue-Lin Wong

 

“Статки боса сягають мільярдів юанів [еквівалентно сотням мільйонів доларів США], тоді як ми тяжко працюємо цілий рік, щоб заробити від 20 до 30 тисяч [$3,000-$4,000]”, - у своїй промові на протесті сказав колишній працівник Jasic. “Що ганебного в тому, щоб просити підвищення зарплат та повернення незаконних відрахувань з них?”.

Звертаючись до поліції, колишній працівник додав: “Коли бос каже, що ми створюємо проблеми, ви, копи, вірите їм. Ви хапаєтесь і біжите на фабрику, б’єте нас і забираєте до поліцейського відділку… У ваших очах ми наче просто крихітні комашки, що чекають, коли їх врешті розчавлять”.

 

В центрі уваги

 

Боротьба працівників на Jasic привернула до себе велику увагу в Китаї.

Їх вимога створення профспілки набагато менш поширена, ніж такі вимоги як підвищення зарплати, виплати у фонд пенсійного страхування або компенсації, пов’язані із закриттям виробництва або переміщенням фабрики, які в останні роки стали ключовими питанням у трудових спорах у Китаї.

Серед 1,745 колективних акцій працівників, перерахованих у китайському China Labor Bulletin’s strike map у період від вересня 2017 до серпня 2018, випадок на Jasic - це єдина спроба організувати профспілку. Розголос про цей випадок в китайських соцмережах перевершив звичне для китайських ЗМІ замовчування страйків і трудових спорів за репресивного політичного режиму президента Сі Цзіньпіня.

Як тільки працівники інших фабрик та студенти університетів по всій країні дізналися про боротьбу на Jasic, вони прибули до Шеньчженю, щоб підтримати робітників.

“Студенти сьогодні будуть працівниками завтра”, сказав студент з Пекіну на протесті. “Люди питають мене, чому я тут. А я їх запитую: “Як я можу не бути тут?””.

 

Придушення

 

Стурбований такою великою підтримкою, 27 липня уряд арештував 29 працівників Jasic та їх прихильників, звинувачуючи їх у тому, що вони “поширюють чвари та провокують проблеми”. Це кримінальне обвинувачення, яке уряд часто використовує для придушення протестів.

У відповідь, працівники та студенти створили групу підтримки, що вимагає від уряду звільнити всіх затриманих, а також поваги до права працівників на профспілку. Тисячі студентів та працівників підписали онлайн петиції.  

“Новини Сіньхуа” (Xinhua News) - урядовий рупор - спробувала виставити цапом-відбувайлом за дії працівників дві робітничі НДО (схожі до робітничих центрів в США) - Dagongzhe в Шеньчжені та Worker Empowerment у Гонконзі.

24 серпня, на світанку, поліція в повному обмундируванні та бойовій готовності вдерлася до квартири, де знаходилися члени групи підтримки, та арештувала більш ніж 50 студентів та працівників.Того ж дня у Пекіні були заарештовані двоє працівників з групи підтримки та двоє активістів з вебсайту “Pioneer”, на якому постійно оновлювалася інформація про стан боротьби.

 

Поліція спілкується з прихильниками працівників, що страйкують на Jasic Technology в Шеньчжені, Китай. 30 липня, 2018. Фото: rfa.org

 

Заклик до солідарності

 

На даний момент більшість із затриманих вже перебувають на свободі, але четверо працівників Jasic досі знаходяться у в’язниці в очікуванні суду за кримінальним обвинуваченням. Двоє працівників з інших фабрик та шестеро активістів все ще затримані і мають великий ризик також отримати кримінальні обвинувачення.

Тим часом звільнені прихильники з числа студентів отримали дисциплінарні покарання у своїх університетах і перебувають під домашнім арештом.

Багатьом затриманим відмовили у праві зустрітися зі своїми адвокатами. Уряд постійно переслідує та погрожує адвокатам, які хотіли представляти інтереси затриманих у суді. Влада попереджає адвокатів про те, що ті, хто збирається брати участь у судовому процесі, ризикують своїми ліцензіями.

Акції солідарності вже організували у Гонконзі, Німеччині та США. Ви можете підписати петицію, що закликає до звільнення арештованих працівників та студентів за посиланням: bit.ly/jasicsolidarity

 

Елен Хуей (Elaine Hui), професорка в Школі права та трудових відносин в Університеті штату Пенсильванія.

 

Оригінал статті читайте на Labour Notes.

VECTOR:media

RECOMMENDED