УКРАЇНСЬКА ФАБРИКА НЕМОВЛЯТ: НЕ_ЛЮДСЬКИЙ ВИМІР СУРОГАТНОГО МАТЕРИНСТВА

16:25 18/9/2018
Після того, як в Індії, Непалі і Таїланді заборонили сурогатне материнство, задовольнити попит на цьому ринкові намагається Україна. Але чому так мало говорять про те, як фірми експлуатують жінок?

Фірма пропонує жінці $11000 за те, щоб стати сурогатною матір’ю. В Україні сурогатне материнство коштує приблизно $30000 порівняно з $80000 в США. Батьки-замовники та сурогатні матері повідомляють про неналежний медичний супровід і неналежне ставлення до себе. Щороку в Україні сурогатні матері народжують приблизно 2000 дітей. Індія, Непал і Таїланд заборонили бізнес, пов’язаний з сурогатним материнством в 2015 році через загрозу експлуатації.

 

Фото з відкритих джерел

В Україні рекламними оголошеннями, де жінкам пропонують ставати сурогатними матерями, заліплено громадський транспорт у всіх великих містах. «Тобі від 18 до 35 років? У тебе вже є здорові діти? Ти фізично і психічно здорова? У тебе немає проблем з законом?», - прямо запитують рекламодавці жінок.

Аліна вирішила стати сурогатною матір’ю в 2016 році, бо ніяк не могла заробити достатньо грошей працюючи перукаркою в рідному містечку Донець, що в Харківській області. «В Україні важко знайти гідно оплачувану роботу, - каже вона. – Я хотіла зробити в хаті ремонт і відкласти грошей, щоб заплатити за навчання сина в університеті, а це дуже дорого. У моєї матері не було грошей, щоб допомогти мені вивчитися, і я хочу, аби хоч мій син здобув вищу освіту».

Найвідоміша в Україні фірма, чий бізнес – сурогатне материнство, компанія BioTexCom, запропонувала їй $11000 за одну вагітність і щомісячну виплату в $250. Ця сума втричі більша за середню річну зарплату в Україні, яка складає сьогодні приблизно $3000.

«Фірма пообіцяла, що за мною гарно доглядатимуть. Це було легке рішення, а мій чоловік погодився без жодних вагань», - розповідає жінка.

В березні 2017 року українка Аліна стала сурогатною матір’ю для дитини Анки, 38-річної жінки з Румунії, нездатної самостійно виносити дитину через численні міоми матки. «Я чотири рази марно намагалася завагітніти через штучне запліднення. Єдиним шансом для мене залишилось сурогатне материнство», - каже румунка в інтерв’ю Al Jazeera.

Україна стала одним з найпопулярніших напрямків для іноземних подружжів у пошуках доступних послуг сурогатного материнства після того, як вони стали законними у 2002 році. Середня вартість пакету послуг в Україні складає близько $30000, порівняно з цінами від 80 до 120 тисяч доларів у Сполучених Штатах.

Попит різко зріс в 2015 році, після того, як Таїланд, Індія і Непал заборонили «сурогатний бізнес» в зв’язку зі зростанням кількості повідомлень про поширення експлуатації жінок.

МОЗ України не змогло надати інформацію про кількість сурогатних матерів в країні. Сергій Антонов, київський адвокат зі спеціалізацією на юридичному супроводі репродуктивної медицини, стверджує, що в Україні сурогатні матері щороку народжують від 2000 до 2500 немовлят, і майже половиною з них опікується компанія BioTexCom. Але, за словами Антонова, оскільки попит лише збільшується, то разом з ним збільшується і кількість повідомлень про недобросовісну експлуатацію як сурогатних матерів, так і потенційних батьків майбутніх немовлят. «Комерційне сурогатне материнство в Україні належним чином не регулюється законодавством, а 2/3 індустрії працює нелегально», - стверджує юрист.

«З нами поводилися, як з худобою, а лікарі з нас глузували», - Аліна, сурогатна матір.

Аліна розповіла, що умови, в які потрапили сурогатні матері, виявились жахливими. За її словами, BioTexCom на 32 тижні вагітності запроторив її у маленьку квартиру, де крім неї жили ще 4 вагітні жінки, крім того вона була змушена спати в одному ліжку з іншою сурогатною матір’ю. «Ми всі були надзвичайно пригнічені. Більшість жінок приїхали з маленьких сіл, знаходячись у скруті, - каже жінка. – Перший тиждень ми провели, валяючись по різних кутках і плачучи. Ми не могли нічого їсти. Це типова ситуація для сурогатних матерів».

Представник фірми відвідував квартиру майже щодня, аби перевіряти, як живуть жінки, каже Аліна: «Якби когось з нас не було на місці після 16:00, то її оштрафували б на 100 євро. Нам також погрожували штрафами на випадок публічної критики на адресу компанії, а також за спроби прямого контакту з біологічними батьками».

Фото Al Jazeera

В коментарях на онлайн-форумах для сурогатних матерів також йдеться про проблеми з BioTexCom. З допомогою Google Translate Аліна і Анка часто переписувались в чаті. Згідно зі словами Аліни і клієнтів BioTexCom, сурогатних матерів відправляли народжувати дітей в державну лікарню у Києві, де рівень догляду за породіллями і немовлятами був досить низьким.

«До нас ставились, як до худоби, а лікарі з нас глузували, - каже Аліна. – Гарячої води не було взагалі. Ми милися з пластиковою пляшкою в туалеті, нагрівши воду в чайнику. Я хотіла, щоб мене перевели в іншу лікарню, але співробітники погрожували мені, що не заплатять, якщо я пожаліюся Анці».

«В контрактах між компаніями, що пропонують послуги сурогатного материнства, і майбутніми батьками, як правило прописується наступне: «Після народження – ви самі по собі», - Сем Еверінґхем, директор «Сім’ї через сурогатне материнство», Австралія.

Через три дні після народження дитини в Аліни розпочалася сильна кровотеча і її забрали в реанімацію, де лікарі кричали на неї: «Нас вже задовбали ваші проблеми!».

Частина плаценти залишилась у неї в матці після родів. Залишкова плацента – це коли плацента залишається всередині жінки більше, ніж 1 годину після родів. Вона може спричинити втрату крові й інфекції. Лікарі видалили залишки плаценти з її матки через 5 днів після народження дитини.

«Я дізналася, що Аліна народила і знаходиться в реанімації лише тому, що вона написала мені повідомлення. Від BioTexCom не було жодної інформації, - розповідає Анка. – Я дуже боялася всю вагітність, що щось піде не так».

У 2016 році перший досвід взаємин Анки з BioTexCom закінчився тим, що сурогатна матір скинула її близнюків на 4 місяці вагітності. За словами Анки, в BioTexCom їй розповіли, що сурогатна матір застудилась і вчасно не звернулась до лікаря. Стурбовані майбутні батьки часто скаржаться, що українські лікарні нездатні належно контролювати стан здоров’я сурогатних матерів, стверджує Анка з Румунії. За рік до вагітності Аліні зробили відкриту операцію на серці, але в BioTexCom навіть не спитали про її медичну історію.

«Нам дуже пощастило, що все скінчилось добре. Але Аліна не мала би бути сурогатною матір’ю. Надто багато ризиків було в її випадку», - каже Анка.

Подружжя з Аргентини стверджує, що BioTexCom дозволила їхній сурогатній матері подорожувати після 6 місяця вагітності двійнею і з поганим самопочуттям. В дорозі їй стало зле і вона була змушена народжувати в маленькій провінційній лікарні, де не було обладнання й умов, необхідних для її важких пологів. Недоношені діти аргентинців були передчасно народжені українкою в антисанітарних умовах.

На момент написання журналісткою статті, діти перебували у відділенні інтенсивної терапії в одній з лікарень міста Дніпро. Подружжя стверджує, що компанія перестала їм відповідати після пологів.

Відповідь BioTexCom

З електронного листа від BioTexCom до зазначених батьків, який потрапив в редакцію Al Jazeera, чітко зрозуміло, що компанія не надала пояснень своєї невдачі.

Al Jazeera запитала в BioTexCom, чи вони проводять медичні перевірки жінок, що згоджуються бути сурогатними матерями, чи штрафують цих жінок за прямі контакти з біологічними матерями, а також чи змушені сурогатні матері народжувати в звичайних лікарнях Києва і чи надає BioTexCom звіти потенційним батькам про випадки невдалих вагітностей.

Представник компанії відповів, що майбутні сурогатні матері проходять «різноманітні тести» і зустрічаються з психологом і адвокатом, але не уточнив, чи вимагається від них медична історія.

Також, за його словами, сурогатних матерів не штрафують за контакти з біологічними матерями, але це відбувається у випадку отримання сурогатними матерями не передбачених контрактом з BioTexCom грошей від біологічних батьків.

Всі жінки народжують в державних лікарнях, наприклад, в Києві, каже представник компанії, додаючи, що якщо сурогатні матері хочуть народжувати в приватних клініках, то можуть. Але вартість пологів в приватній клініці в Україні складає декілька тисяч доларів, так що в такому випадку сурогатна матір може отримати значно менше грошей за свою вагітність, або й взагалі залишитись ні з чим.

«Я дуже щаслива, що допомогла подружжю отримати чудового маленького хлопчика, якого вони так люблять. Але я більше ніколи не буду сурогатною матір’ю. Це був жахливий досвід», - Аліна, сурогатна матір.

Сем Еверінґхем, директор «Сім’ї через сурогатне материнство», що в Австралії, розповів Al Jazeera, що деякі клініки в Україні – це, так би мовити, «фабрики немовлят»: «В контрактах між компаніями, що пропонують послуги сурогатного материнства, і майбутніми батьками, як правило прописується наступне: «Після народження – ви самі по собі». В Україні є декілька бездоганних клінік, але оскільки в них не такий потужний маркетинг, як у BioTexCom, для іноземних подружжів важко про ці клініки щось дізнатися».

Еверінґхем розповідає, що подружжя часто скаржаться на клініки, які «втратили» їхні ембріони, або неспроможні пояснити, чому зиготи не прижились, що змушує їх вдаватись до судових позовів проти таких клінік. З іншого боку, додає австралієць, є приклади сурогатних матерів, які пережили викидні, або мертвонародження, не отримавши за це жодної матеріальної компенсації.

«Деякі компанії влаштовані таким чином, що взагалі не несуть відповідальності за негативні наслідки. Дуже важливо, щоб люди усвідомлювали всі можливі ризики», - резюмує він.

Міністерство охорони здоров’я і Міністерство юстиції України відмовилися від коментарів авторці статті.

Аліна сьогодні живе у власній свіжовідремонтованій хаті зі своїми чоловіком і сином. Наступного року її син піде навчатися до університету. «Я дуже щаслива, що допомогла подружжю отримати чудового маленького хлопчика, якого вони так люблять, – каже вона. – Але я більше ніколи не буду сурогатною матір’ю. Це був жахливий досвід».

АВТОРКА: Madeline Roache, Al Jazeera

Переклад: VECTOR:media

VECTOR:media

RECOMMENDED