"... В УЖГОРОДІ НЕОНАЦИСТСЬКИЙ РЕНЕСАНС"

20:07 16/3/2018
Декілька днів тому Amnesty International Ukraine оголосила акцію термінової допомоги активісткам та активістам за права жінок, проти нападів та безкарності радикальних угрупувань в Ужгороді. "Радикальні угрупування напали на жінок, що вийшли на мирну акцію 8 березня, та продовжили вистежувати та бити її учасників та учасниць у наступні кілька днів. Місцева поліція не вжила жодних заходів", - пишуть правозахисники. Ситуація з нападами, які залишаються поза увагою правоохоронців, продовжується вже понад рік. Про те, що відбувається в місті ми поговорили з місцевою активісткою й журналісткою Яриною Денисюк.

- Ярино, ви займаєтесь активізмом в Ужгороді. Розкажіть про себе та свої погляди, чи належите ви до якоїсь організації?

Я редакторка сайту Neformat.com.ua, я працюю переважно з музикою. Однак стояти осторонь суспільного життя неможливо, тому я цікавлюся процесами всередині нашого маленького Ужгорода і в цілому в Україні. Особливо цікавлюся гендерною тематикою, але тут я більше читаю. З активностей у цій сфері можу виділити ту саму участь в акціях 8 березня і поширення інформації про них. Ходила колись на акцію по захисту прав тварин і ще сходжу, якщо така буде.

- Опишіть ситуацію з нападами в місті? Як давно це відбувається?

Ситуація з нападами вилізла на масштаб всеукраїнської проблеми недавно, але подібні інциденти були й раніше.  У нас в місті тривалий час діє неонацистська організація “Карпатська Січ”, яка довго й успішно прикривалася націоналізмом і участю в АТО. Але на початку 2017 року у них відбулось своєрідне “сезонне загострення”, що триває й досі. Резонансним епізодом був напад на акцію 8 березня минулого року, а восени вони вчинили погром у місцевому барі.
За останні півроку я чула про напади на хлопців, які у соцмережах висловлювали своє обурення діяльністю КС. Не можу сказати, що ті напади були справою рук неонацистів чи конкретно цієї організації, бо доказів нема. Але, підозрюю, що вони мали до цього якесь відношення. А от про останні події ви можете багато прочитати в новинах. Якісь із цих нападів КС не приховує й хвалиться ними. Довести щось тут могло б слідство й суд… Зауважу, що за жоден із таких нападів них нікого не покарали. Навіть за погром у барі, де все зафільмовано.  

-  Кого ужгородські радикали обирають в якості жертв?

Останні напади  за участі “Карпатської Січі” були направлені на ужгородських активістів, які виступили проти їхньої організації у соцмережах. Також скоєні невідомими напади цілилися на людей ліберальних поглядів, які відвідували акції до 8 березня, або ж публічно висловлювали свою позицію у тому ж Фейсбуці.

- Що, на вашу думку, стало причиною загострення?

Якщо казати про останні події, то точкою відліку став пост Олександра Пересоляка про фінансування “Карпатської Січі”. Олександр прийшов на мітинг 8 березня, його подруг-активісток облили фарбою, після чого він і копнув трохи у зв’язки цієї організації та її фінансування. Активні напади почалися саме після цієї публікації.

Я вважаю, що побиття чи залякування - не вихід у будь-якому випадку. Для цього у нас є судова система, а не методи 90-х…

- Наскільки зараз безпечно в місті?

Оскільки за жоден з попередніх вчинків нікого не покарали й остаточно не зрозуміло, хто нападав на людей, звісно, що є занепокоєння. Але активісти намагаються захиститися. Пересоляк, наприклад, отримав увагу від трьох депутатів. Софію Лапіну на потяг задля безпеки супроводжували патрульні. Хтось просто ходить містом із газовим балончиком... Але доки хоч одному винному не дадуть принаймні умовний термін, доводиться хвилюватись за свою безпеку.
Складно прогнозувати, як буде розвиватися ситуація. Є навіть думки, що це повторення донбаського сценарію на Закарпатті. Але у нас під боком все ж Європа, тому, думаю, ми просто й надалі будемо спостерігати це беззаконня, аж доки не відкриється його кінцева мета або ж його спонсори.

- Чи знаєте ви про подібні випадки в інших містах?

Наскільки мені відомо, у подібних масштабах навіть у “радикальному” Львові такого вже давно немає. Це лиш в Ужгороді неонацистський Ренесанс. Хоча є ознаки підтримки чи навіть зв’язку ультраправих рухів із правоохоронними органами.

- Чи є тиск по відношенню до активістів, окрім силового?

Нещодавно відмінили круглий стіл зі зміцнення діалогу між громадянським суспільством, громадськими організаціями, органами місцевого самоврядування та Національною поліцією у питаннях запобігання дискримінації та злочинам на ґрунті ненависті у Закарпатському регіоні. Якщо ви не чули, поліція порадила організаторам його не проводити. Мені не до кінця зрозуміло, був це прямий тиск з боку правоохоронців чи лише спроба попередити виникнення конфлікту. Але давайте згадаємо, що марш “Карпатської Січі” 17 березня ніхто не скасовував. Їм навіть надали муніципальне приміщення для проведення власного круглого столу.  Тобто захистити одних поліція не в змозі, а КС може тероризувати людей відкрито, а потім спокійно отримувати, відремонтоване за ненависні їм гранти, Совине Гніздо. Тут не йдетья про прямий тиск, але очевидно, що в місцевих органів влади є підтримка неонацизму й бажання відмежуватись від проблем ліберальної частини суспільства.

- Про яку ситуацію в країні це свідчить?

На жаль, наразі це виглядає так, що правоохоронні органи чи якісь інші зацікавлені особи “кришують” ультраправих. Бо як ще пояснити таку байдужість до настільки гучних подій? Не знаю, робиться це до виборів або з якимось іншими мотивами, але ситуація нездорова.

***

Дякуємо Ярині за розмову.

Лінк на заяву Amnesty Internatoinal Ukraine по ситуації в Ужгороді. 

 

VECTOR:media

RECOMMENDED