"ВЕГАНИ-РАДИКАЛИ", "ЗАКАЗУХА" І ВСІ-ВСІ-ВСІ

15:35 1/3/2018
Черговий «шокуючий» матеріал вийшов днями на 1+1. Журналісти розповіли про діяльність львівських «веганів-радикалів», які не їдять масла та яєць, не хочуть пів життя збирати гроші на шубу та викривають «бізнесменів», які відловлюють червонокнижних тварин заради сервісу з фото на пам’ять. Самі ж львівські зоозахисники стурбовані такою увагою до їхньої діяльності, особливо зважаючи на фактично силовий розгон акції під львівським цирком 28 січня цього року. Активісти «Екологічної Платформи» називають сюжет маніпулятивним та замовним. Тож ми вирішили поспілкуватись з трьома з них – Ольгою, Мариною та Дмитром (імена активістів ми змінили), про те, що відбувається в Львові та чому це серйозно.

Ольга про те, що в сюжеті 1+1 правда, а що брехня, про "святість" шуби та підпали ферм.

Сюжет 1+1

"Що з ним не так? Він просто жахливий. Однобокий, очевидно проплачений, упереджений, покликаний дискредитувати веганські і екологічні рухи загалом, і наш рух зокрема. Це не подача інформації, не дослідження, не дискусія, це просто поливання брудом і перебріхування. Куди не глянь – ефект від такого сюжету може бути лише негативний. Він може дискредитувати веганські ідеї і рухи в очах населення – ідеї відмови від жорстокості, експлуатації, вбивства, ці ідеї намагаються виставити терористичними і небезпечними. Він може схилити людей до виправдання і схвалення жорстокості – ця шуба з каракуля, яку вони прикотили в студію… Серйозно, в 21 столітті? Скільки себе пам’ятаю, хутряна індустрія здавала оберти найбільш стрімкими темпами. Саме на неї люди найшвидше відкривали очі, про її жорстокість говорилось найчастіше й найгучніше, відмову від хутра ніхто не критикував, тільки схвалювали. І тут нате - 2018 рік, Алла Мазур представляє телеглядачам шубу, зшиту з шкіри абортованого ягняти, як ледь не святиню – «вся сім’я складалась». Гіршого сюжету й уявити годі.

Незрозуміло чому стверджують, ніби наша назва перекликається з назвою якогось терористичного угруповання. Розказують, що на своїх зборах ми дивимось «фільми про терористів» - хоча на фотографії, яку показують слідом, ми святкуємо міжнародний день вегана, їмо тортики і дивимось смішний серіал. Але про це ніхто нікому не розкаже, бо люди мають думати, немов ми злі і небезпечні. Все перекручено з ніг на голову. Окрім тих невеликих уривків інтерв’ю з активістами, які все-таки попали в сюжет, його взагалі не можна сприймати серйозно, бо «правда» або «брехня» може бути десь там, де є якісь факти.

До нанесення жорстоким індустріям фінансових збитків я ставлюсь позитивно. Але надаю перевагу законним методам, бо як би там не було, на волі кожен зможе зробити більше, ніж в тюрмі. Хоча-би з цих міркувань методи, які передбачають дії кримінального характеру, варто обходити стороною. А ще з точки зору ефективності. Акції просвітницького характеру часто-густо бувають ефективнішими, ніж акції прямої дії - наприклад, агітація до етичного споживання, поширення альтернатив, бойкоти.

На місці спаленої ферми скоріш за все зведуть нову, а навіть якщо не зведуть нову – бажаючі купити м’ясо просто куплять його в іншого виробника.

Зате якщо прочитати лекцію чи провести кінопоказ, показати людям правду, познайомити їх з альтернативами – вони більше не захочуть купляти хутро, або м’ясо, або засоби які тестувались на тваринах. Попит падає, виробництво доводиться скоротити. А з часом і зовсім закрити, просто тому що це стає невигідно".

Дмитро про рейди проти бізнесменів та "кремлівську агентуру".

"Рейди проти бізнесменів? Це  цікаве запитання, яке теж може бути пов'язаним із замовленням сюжету. Фактично у Львові зоозахисники давно не займаються боротьбою з цими бізнесменами, бо він був успішно переможений. І перемогли його якраз активісти згаданих в сюжеті зоозахисних організацій. Бізнесмени яких в сюжеті назвали “нібито недобросовісними” викрадали або купували викрадених червонокнижних тварин (переважно хижих птахів) та заробляли гроші ходячи в центрі міста та пропонуючи людям сфотографуватись. Крім того, що викрадення чи купівля червонокнижних тварин - це вже порушення законодавства, то варто згадати, що тварин утримували в жахливих і неприродних для них умовах.

Наприклад, близько 10 червонокнижних птахів нам вдалось витягнути з глибокого підвалу (два на півтора метри), де не було ні повітря, ні світла. Більшість тварин не доживали й двох років, а далі, якщо вони не вмирали, то їх вбивали, бо вигляд в них був “не продажний”. Ось вам випадок явної маніпуляції. Адже цю інформацію журналісти явно мали. Крім того, коли активісти вели боротьбу з цими “недобросовісними”, то місцеві журналісти вели паралельне розслідування й порахували, що цей бізнес приносить мільйони гривень. Вся діяльність тих бізнесменів вказувала на те, що їх серйозно кришують. 

Насторожує те, що поліція та СБУ весь час намагались наклеїти активістам ярлик “агент Кремля”.

Це, до речі, часто використовували забудовники й навіть церква, яка лобіювала знищення того ж “Скверу святого Юра” та історично-архітектурної пам'ятки “Першої лічниці Шептицького”. В мене є підозри, що дехто зрозумів, що історія з “російською агентурою” викликає хіба недовіру та навіть роздратування й тому вирішили підійти з іншого боку, начепивши ярлики “еко-екстремістів” чи “еко-терористів”.

Марина про інформаційну блокаду, провокації та тих, кому "Екологічна Платформа" перейшла дорогу.

"Корінь проблеми в тому, що ми або комусь перейшли дорогу, або нашкодили. Друге відпадає, бо прямих акцій ми не робимо, максимум якийсь трафарет на паркані міг комусь не сподобатись. Мені не здається, що наша агітація могла завдати аж настільки вражаючих збитків, щоб запустити право-ментовсько-інформаційну кампанію проти нас. Ні я, ні товариші не мають поняття хто це і що це конкретно, і називаємо цих людей просто "вони".

Екологічна Платформа робила свої акції уже півроку досить активно, але в січні після кожної акції був справжній бум. Спершу вибухнули стікери по всій Україні, потім поїздки у Вуглик дістали вражаюче поширення. Вуглик - це притулок, який постраждав від пожежі і у відновленні якого ми допомагаємо. Того ж місяця була ситуація з Кет кафе, коли до нас звернулися з хворим котом. За місяць дуже багато людей долучилися на фейсбук, інтерес до Платформи дуже сильно виріс. З нами хотіли співпрацювати ГО з різних міст України, запрошували ділитись досвідом. Рух розвивався якнайкраще.

Після пакування під цирком почалася паперова завірюха - прокуратура, омбудсмен, уповноважена з прав людини при нацполіції.

Ми склали всі необхідні документи, засвітивши свої паспортні дані. Паралельно почали видалятись з мережі адекватні сюжети про події під цирком, особливо інтерв'ю. Деякі журналісти, які обіцяли надати дуже помічні для справи відео, ігнорують нас. В тому числі там було відео, як поліцейські затисли в коло і принижували нас, сімох дівчат. Не втрачаю надії таки отримати це відео. На нашу акцію під нацполіцією й наступний пікет цирку не прийшов жоден журналіст. Одним словом, організували нам інформаційну блокаду. Коли ми проводили показ фільму про природозахисні рухи, прямо під закладом стояли Misantropic division і кілька патрульних машин. За  активістами пробували стежити. Крім того хтось створив паблік в Instagram для збору інформації про "лівих радикалів". Доходить до зливання адрес проживання й приватних фото. Очевидно, що адреси активістів правим могла повідомити лише поліція. Нут насправді немає нічого дивного, бо серед працівників поліції багато учасників праворадикальних рухів.

Інформаційна блокада не дуже вдалась, бо впливу на соцмережі вони не мали, тому почався наступ через серію вбогих сюжетів 1+1.

Наступне чого можна чекати від них це підпалу магазину хутра в якості провокації. Нам постійно приписують написи на стінах і акції, яких ми не робили, тому я майже впевнена, що будуть подальші провокації та спроби полити нас брудом. Пакування під цирком посилило інтерес до руху, замість того аби погасити його, тому мабуть "опоненти" вирішили сформувати у громади бачення нас як небезпечний терористів. Сьогодні (28 лютого) біля офісу нашого адвоката помічено працівника поліції, який був присутній, коли нас пакували й це нас теж насторожило. Підсумовуючи, скажу, що зараз все максимально заплутано. Я боюсь, що коли ми дізнаємось правду, вражені будуть всі. Кілька сил на перший погляд не пов'язаних між собою діє з різних боків і мета їх - знищити наш рух. "Розчистка" місця під про-правий екорух теж розглядається як варіант, але якби ці люди справді хотіли займатись активізмом, вони б ним займалися, роботи море, її вистачить на всіх. Замість душити екорух, можна до нього приєднатися, з цього було б більше користі для природи. Очевидно, в контексті цієї ситуації, природа цікавить тільки нас, а решту цікавить політика і сфери впливу. Головне, за що я зараз переживаю, щоб ніхто не постраждав від рук радикалів і провокаторів, бо людське життя - це не забавки, і зараз існує реальна небезпека життю чи здоров'ю". 

VECTOR:media

RECOMMENDED